Eesti suurim PPP projekt - Keskpank Stockholmis

PPP (Private Public Partnership) kui kontseptsioon lähtub eeldusest, et riigiametnikud ei suuda mingit tööd organiseerida nii efektiivselt nagu seda suudavad erafirmad. Erafirma tunneb valdkonda põhjalikumalt ja suudab seetõttu teha tööd efektiivsemalt ja kõik võidavad. Minu arvates on selline mõttekäik auklik:
Selleks, et ametnikud ja riik PPP projekti juures petta ei saaks peavad nad ju olema vägagi pädevad antud valdkonnas. Väga detailselt läbi analüüsima, et kuidas saab investeeringust kuutasu ja kas erafirma ei ole riske üle hinnanud või lepingusse mingit konksu sisse kirjutanud. Kui aga ametnikud on pädevad ja õigesti motiveeritud, siis milleks PPP? Miks siis ei võiks lihtsalt riigihangetena kogu vajalikku teenust ja kaupa sisse osta? Kui nad aga ostu üle otsustavad ametnikud ei ole pädevad ja õigesti motiveeritud, siis on erafirmal võrreldes riigihankega erakordselt suuremad võimalused PPP projektiga riigilt raha välja meelitada. PPP puhul on palju hägusem skeem, palju keerulisem teenus, palju segasem, et miks, millal ja mille eest kui palju makstakse.

Aga kui Eestis teadlikult korraldatud PPP projektid on suurest üsna halva kuulsusega, siis täiesti kogemata juhtunud Keskpanga rolli siirdamine Swedbankile ja SEB-le on ju suhteliselt hästi õnnestunud ja on saavutatud täiesti erakordne tase:
- Puudub poliitiline mõjuvõim, ainult majandus veab meie "keskpanga" otsuseid.
- Otsuste tegemisel on kindlasti abiks väga kõrgetasemelised rahvusvahelise kaliibriga analüütikud.
- Seega tõenäolisemalt palju pädevamad fiskaalpoliitilised otsused kui me ise suudaks neid teha ja seda maksumaksja jaoks täiesti tasuta.

Comments

Popular posts from this blog

Misconceptions regarding electric cars

How to move to Estonia Guide (for ICT consultants, specialists....but for others also)

2022 - The year of breakthrough of hybrid and remote work. The massive impact this will bring