Startupide ja IT arenduskeskuse mõjudest


www.poliitika.guru on viimasel paaril nädalal tõstatanud teema startapidest ja nende mõjust Eesti majandusele. Argumente on toodud nii poolt kui vastu, aga tegelikult on selge, et startapid ja IT arenduskeskused üks parimaid viise ühiskonna jõukuse kasvatamiseks....ja seda me ju tahame.

Seejuures on siiski üks teema, millele tahaksin tähelepanu juhtida.
 Järjest laienev IT sektor tähendab seda, et IT tööjõuturul on suur nõudlus. See omakorda toob kaasa surve palkadele ja IT sektoris ongi palgad tõusnud viimastel aastatel keskmiselt 7-8% aastas. Loomulikult on seegi igati positiivne nähtus nii IT spetsialistide, riigi ja ka 3 euroste cappucinode müüjate seisukohalt, aga sellel on nüüd ka väike majanduslik miinus. Nimelt tähendab Põhja-Euroopa tasemele lähenev palgatase ka seda, et IT töö hind on läheneb sellele tasemele. See aga võib muuta väiksemad IT ja tehnoloogiaprojektid liiga kulukaks ja need jäävad tegemata. Eestis võiks tegelikult olla IT-d ja tehnoloogiat kasutusel palju rohkem. Eriti ettevõtete seas. Palju rohkem mobiili-äppe, palju rohkem automatiseeritud protsesse ja palju rohkem suurandmete analüüsi. Ilmselt jäävad need arendusprojektid vähemalt osaliselt tegemata seetõttu, et nende tegemine ei tasu kõrgete kulude või IT inimeste puuduse tõttu ära.

 Sellele väljakutsele on üks kiire lahendus, mis vähemalt osaliselt leevendab olukorda. Nimelt soovitaksin teha IT projekte inglise keeles. Projektis inglise keeles asjaajamine võimaldab teha IT arendusprojekti odavamalt või kiiremalt, sest tegijatena on võimalik kasutada eesti keelt mitte-valdavaid spetsialiste näiteks allhankena mõnest välisriigist või ka kohapealt. Teiselt poolt võimaldab inglise keeles projekti tegemine ka seda, et mõne tehniliselt spetsiifilise ülesande jaoks on võimalik palgata tegija näiteks Soomest või kasvõi USA-st.
 Tänapäeval ei ole multi-language, multi-location projektide tegemine enam ka midagi uut ja paljudel spetsialistidel ning tiimidel on selles juba mitme-aastane kogemus.

Comments

Popular posts from this blog

Misconceptions regarding electric cars

2022 - The year of breakthrough of hybrid and remote work. The massive impact this will bring

How to move to Estonia Guide (for ICT consultants, specialists....but for others also)