Saturday, February 28, 2009

IT tööstus.... teel sotsialismi? :-)

Viimasel nädalal on mind hakanud intrigeerima mõte, et kogu maailmamajandus, aga esimesena immateriaalseid väärtusi tootev majandus ja eelkõige IT sektor on liikumas .... sotsialistlikku elukorralduse suunas? Alustasin mõttekäiku inglise keelses blogis: Self-service, Crowd-sourcing what are the impacts, aga ma arvan, et see väärib täiendamist. :-)

Oletame, et oled IT teenuse pakkuja. Näiteks pakud veebigalerii teenust. Põhimõtteliselt on tänapäeval eduka ja kavala asjade korraldusega teha nii, et:
- Kogu sisu annavad teenusele kasutajad kes laadivad sinna oma fotosid, suhtlevad foorumites, kutsuvad enda sõpru pilte vaatama ja kasutama.
- Arendusideed saab koguda kasutajatelt.
- Arendusideede valiku teevad kasutajad ise.
- Arendamise lased teha vabavaraliselt arendajate community poolt.
- Testimise lased teha vabatahtlikul beetatestijate rühmal kelle oled valinud enda kasutajate hulgast.
- Reklaami teevad ära kasutajad kellele teenus meeldib, sest nemad on kaasatud selle arendamisse.
Tänu sellele, et oled peaaegu kogu tegevuse oma kasutajatele üle andnud on sinu teenus väga odav - võib-olla isegi tasuta. Võib-olla õnnestub isegi sponsorluse korral saada vajalik riistvara, sest riistvara tootjale on tähtis, et sellel ülipopulaarsel teenusel oleks nende logo.

Sinu kasutajad on nõus kogu seda tööd tegema, sest neid tunnustatakse selle eest..... ja neile MEELDIB see. Nende kaaslased kes ka on seotud selle teenusega tõstavad neid esile, tunnustavad. Võib-olla isegi mingi "parimate ideede andjate virtuaalne autahvel".

Fotogalerii oli nüüd lihtne näide, aga tegelikult on selline lähenemine võimalik ka kasvõi ERP tarkvara puhul. Tähtis on ainult see, et teenus oleks piisavalt populaarne.

Kas see ei ole aga kõik üks ülimalt posiitivset laadi sotsialism...või suisa kommunism? Miks mitte?

Ma arvan, et seda saaks mõõta. Kõige objektiivsemaks mõõdikuks oleks võrdlus, et kui palju IT teenuste kasutamisel ja arendamisel tehakse tööd tasuta ja kui palju tasu eest. Ilmselt täpselt seda mõõta ei õnnestu, aga kui arvestada Youtube-i videote laadimine, fotogaleriidesse piltide laadimine, blogimine, Wikipedia, ajalehtede uudiste kommenteerimine, foorumitesse kirjutamine ja muu taoline ka IT teenuse sisu tootmiseks, lisada siia kogu Open-source tarkvara kirjutamine, siis kindlasti ületab tasuta tehtud töö hulk juba täna mitmekordselt IT teenuste heaks tehtud tasuliste tööde hulga. Ehk .... vabatahtlik töö ruulib! :-) Ongi, siis sotsialism? Oskab keegi veel mõnda tööstusharu välja tuua kus vabatahtlikult tehakse rohkem tööd kui tasu eest?

Üks teema veel....päris palju sellest vabatahtlikust tööst tehakse töö ajal. Ajal, mille eest maksab tööandja palka. (Minu tööandjale, et seda blogipostitust kirjutan laupäeva õhtul kell 20:40. :-)) Kas seda peaks tolereerima? Äkki peaks ära keelama ja rohkem oma töötajate ajakasutust jälgima?
Ilmselt siiski mitte. Ilmselt on vabatahtliku "töö" osa niivõrd domineeriv, et tänapäeval ei saagi sotsiaalvõrgustikes osalemata enam tegija olla. Edukaks tööks on vaja oskuseid, kontakte, kogemusi... mida saab vabatahtliku töö käigus. Mida rohkem tuttavaid ja rohkem kogemusi ning tuntust, seda kasulikum on töötaja tööandja jaoks.

Seega on tööandjad ilmselt sunniud lubama oma inimestel vabatahtliku tööga tegeleda....muidu nad lihtsalt ei oleks suurt midagi väärt. Eks selle võrra paratamatult aja jooksul vähenevad ka firmade kasumid ja sealtkaudu töötajate palgad..... aga selle võrra saame me kõik tasuta või väga marginaalse tasu eest teenuseid kasutada. :-)

Selles uues sotsiaalvõrgustike maailmas on tuntus, kogemused ja tuttavad saamas üha tähtsamaks valuutaks. :-) (Nad asuvad inimese isikliku bilansi aktiva poolel immateriaalse vara veerul.)

Sunday, February 22, 2009

Netiteenusena (SaaS) pakutavad IT lahendused

Netiteenusena (SaaS) pakutavad IT lahendused on Eesti meedias saanud veel suhteliselt vähe kajastust. Nende poolt toodav muudatus nii IT sektori kui ka kogu majanduse jaoks saab aga olema päris suur.

Selleks, et tuua häid näiteid netiteenuste kasutamisest, aga ka lihtsalt nende leidmist lihtsustada tegin veebilehe. Külasta ja hääleta enda lemmik netiteenuse poolt! :-)

Palun soovita head Internetifoorumi netiteenust! Tahaks sinna SaaS lehele ühe integreerida. :-)

Thursday, February 12, 2009

Google ostab Soomest tehase

Meiegi uudistest käis läbi, et Google ostis Soomest, Haminast tehase. Üheks põhjuseks arvatakse olevat see, et seal lähedal saab olema WinWindi tuulikute tehas ja tuulepark. Ehk Google soovib kasutada rohelist energiat. Tublid! Loe Hesarist pikemalt.