Saturday, January 31, 2009

Riigieelarve 2009 ja pronkssõdur?

Eesti 2009 eelarve kulude maht on 96,7 miljardit krooni. Tundub, et ei tule kokku ja lõigatakse sellest suurte probleemidega 8 miljardit. (loodetavasti)

2008 algne eelarve kulude maht oli 93,275 miljardit krooni ja sellest lõigati juunis lisaeelarvega suurte pingutustega 3,2 miljardit.

Nüüd püant. 2007 aasta eelarve kulude maht oli 74,78 miljardit, millele aasta keskel tehti lisaeelarve 6,2 miljardi krooniste tuludega. Kokku ikkagi ainult 80,9 miljardit seega. Ehk siis summa, milleni praegu väga teravate ja valusate lõigetega tahetakse jõuda!

Nii, et 2008. eelarve tehti lihtsalt liiga suur. Kui 2008 eelarve oleks jäetud lihtsalt sama suureks kui 2007, siis meil poleks praegu probleemi. Aga kas mäletate 2007. kevadet ja suve ehk aega kui 2008 aasta eelarve põhiraamistik koostati? Siis oli meil just olnud pronkssõdur, valitsuse kritiseerimine oli absoluutselt ebamoraalne ja nii läkski 2008 a. eelarvesse suht sujuvalt palju õhku sisse. Majandusanalüütikud küll arvamuslugusid kirjutasid, aga suuremat poleemikat ei toimunud, sest valitsust pidi siis toetama ja Reformierakond oli läbi ajaloo populaarseim.

Mis on jutu moraal? Võib-olla see, et juhtidel tuleb ka konkreetsel ajahetkel vähe tähtsana tunduvatele teemadele tähelepanu pöörata. Tõenäoliselt ei paistnud 2007 kevadel ja suvel eelarve teema valitsusele ja ajakirjandusele üldse olulisena. Põhiliselt oli vaja tegeleda välispoliitikaga ja integratsiooniga. Nii saigi 2008 eelarve suuremate diskussioonideta ja taustauuringuta selliseks nagu ta sai.....ja see viga tuleb siis nüüd sellel nädalavahetusel parandada.

Wednesday, January 28, 2009

Maailma parim välisminister....

...on Alexander Stubb. Alex suhtleb maailmaga läbi enda blogi http://www.alexstubb.com. Kirjutab ise. Kirjutab avalikult sellest mida teeb, kellega kohtub ja mis toimub. Erinevalt meie poliitikute blogidest on lisaks läbi-toimetatud arvamuslugudele ka igapäevast ja vahetut kirjeldust tööst ja tegemistest. Näiteks, kohtusime EU välisministritega. Väga hea sissevaade sellesse kuidas otsused sünnivad, mida arutatakse. Lugege natuke ja teis tekib küsimus, et .... miks kõik otsustajad nii avatud kaartidega ei mängi.

Lehel on 75 - 90 000 külastajat kuus ja viimasel kuul lausa 106-st eri riigist.

Blogijana arvan, et pidev avalikkusega vahetult suhtlemine, oma arvamuse kirjutamine ja selle kommentaaride lugemine paneb paremini töötama, riigimehelikult käituma, ausamalt otsustama. (Loe siit Aavo Kokki arvamuslugu positiivsest survest.)

Igatahes on Alex Stubbi blogi hea näide otsedemokraatia algetest, interneti kui meediakanali võimalustest ja IT võimalustest muuta valitsemist. Järgmise väikese sammuna võiks panna minister lisada oma blogisse küsitluse mingil teemal. Kui vastajad ID kaardiga autentida....saakski juba nõuandva referendumi.

Monday, January 26, 2009

Älä ruoki lamaa!

Käisime nädalavahetusel Helsingis. Talv, lumi ja iluuisutamine.

Nagu meile nii ka sinna jõudnud majanduskriis. Mitte päris nii tõsine kui meil... sest ega ka tõus ei olnud seal nii uhke ja äge nagu meil.
Igatahes olid seal bussipeatused täis kleebitud suuri reklaamplakateid, mis ütlesid "Älä ruoki lamaa ... säästämällä" (Ära toida säästmisega majanduskriisi.) Alguses pani kukalt kratsima, et mis nüüd on siis tarbimist hakatud õhutama vä?!

Selgub, et tegemist on suurema kampaaniaga mida toetavad mitmed Soome (meedia) ettevõtted, sh. Helsingin Sanomat, MTV3.... Kampaanial on oma veebileht ja kalkulaator mis näitab millised on tagajärjed kui säästad.

Selline kampaania on kahe otsaga. Kindlasti oleks olnud õigem teha buumi ajal kampaania, mis oleks õhutanud säästma ja mitte laenama (Eestis siis aastatel 2006-2007). Selle tulemusena poleks makromajandus liiga kõrgele üle võlli roninud ja kukkumine oleks saanud vähem järsk. Majandussurutise ajal tarbimisele õhutav kampaania võib aga ju säästmisest mitte hooliva tarbija enda jaoks kurvalt lõppeda. :-(

Aga igatahes huvitav ja teistsugune ettevõtmine!

Veel paar teemat Soomest:
- Anna Levandi ja Eesti Uisuliidu ütlusi selle kohta, et soomlased tegid iluuisutamise EM-l sohki võeti väga tõsiselt. Öeldut muidugi võimendati seal ajakirjanduses ja analüüsiti ülekannete ette ja taha. Ühesõnaga - piinlik värk. Kaotada tuleb ka osata ja peale võistlust rusikatega vehkimine on lihtsalt mõttetu.
- Arvatakse, et seoses kinnisvara äri vaikeluga jäävad tuhanded välismaa päritolu ehitajad Soomes tööta ja tulevad koju tagasi. Sealhulgas ka Eesti omad.
- Torude vahetamise remont Helsingi kesklinna korterelamus maksab kuskil 1250 eurot/m2?!? Töö on korraldatud nii, et remondi ajal (pool aastat) on targem elada kuskil mujal. Töö sisaldab ka vannitoa remonti, aga ikkagi.... selle raha eest ehitatakse meil terve maja valmis. Suur hulk nende torude vahetajatest on muideks eestlased. :-) (Kes küll ilmselt saavad sellest 1250 eur/m2 üsna väikese osa.)

Monday, January 19, 2009

Pensioni suurus hakkab sõltuma laste sotsiaalmaksust

Sotsiaalministeeriumis on valmimas pensioniseaduse muudatuse eelnõu mis muudab oluliselt riikliku pensioni maksmise korda. Alates aastast 2020 hakkab riikliku pensioni suurus sõltuma pensionäri laste poolt makstava sotsiaalmaksu suurusest. Üleminek praeguselt süsteemilt uuele toimub astmeliselt ning aastal 2025 arvestatakse pensioneid järgmiselt:
Pensionäri laste sotsiaalmaksu pensioni osast (20% bruto palgast) lahutatakse laste endi 2. pensionisamba makse (4%) ning ülejäänud 16% läheb lapse vanemate pensionide arvestuseks. Seega saab iga pensionäri riikliku pensioni suurus olema tema laste 8% brutopalkade summa.

Uus süsteem on tunduvalt parem ja õiglasem kui praegune.

Süsteem soodustab inimesi saama ja kasvatama lapsi. Süsteem tagab ka selle, et inimesed oleks huvitatud enda laste harimisest, et neist kasvaksid tublid ja edukad töötajad. Kui lastest kasvavad joodikud või töötud, siis sellest pension ei kasva.

Süsteem on praegusest riiklikust pensionisüsteemist õiglasem tagades selle, et inimesed kes on näinud elu jooksul vaeva ja tegelenud lastega saavad ka õiglaselt tasutud oma laste poolt makstavatest maksudest. Seevastu need kes ei ole viitsinud laste kasvatamist ette võtta peavad ise hakkama saama. Samas soovitatakse lastetuse kasuks valinutel koguda enda tööloleku ajal ise raha. Selleks peaks lastetutel ka suuremad võimalused olema kuna nad ei pea maksma lasteaiatasusid, koolimakse, ostma riideid, saavad läbi väiksema korteriga, ei vaja autot jne.jne.

Nii, et kiirustage seltsimehed lapsetud, kiirustage!

Tuesday, January 13, 2009

India "Enron"-i tiitli sai IT firma

Nädal tagasi lahvatas Indias tõsine finantsskandaal - selgus, et suuruselt neljas IT eksportija - Satyam - on juba aastaid oma raamatupidamisandmeid võltsinud. Tegemist tõesti suure jamaga. Tööta võib jääda kuni 40%-i nende 53 000-st töötajast. Kriis tõmbas üle 7%-lisse langusesse Bombay börsi ja kõigutas isegi ruupia kurssi.

Probleem võib olla väga tõsiste tagajärgedega. Kui selgub, et Indias ei ole corporate finance-ga kõik korras, siis võib see tähendada pidurdust IT ja äriprotsesside outsourcingul sinna. Tõenäosus, et ka teised suured IT ja teenuste firmad ei ole oma raamatupidamises päris ausad olnud on suur, sest surve tohutu kiireks kasvuks on seal väga suur. Loe seda väikest arvutust Infosys-i ja Zensari kohta. Nagu autor leiab peaks nad enda väidetavate kasvunumbrite tagamiseks palkama 50 uut töötajat iga päev=200 tööintervjuud iga päev. Mina ei kujuta ette kuidas insenere sellise kiirusega palgata suudetakse ja siis nad ka efektiivselt tööle saadakse. Siin ka minu varasem kirjutis Gartneri IT and outsourcing seminarilt. Seminarilt kus Satyam oli üks suursponsor. :-)

Humoorikas tundub Satyami CEO Ramalinga Raju väide, et raamatupidamisandmeid on massiivselt võltsitud, aga mitte ükski juhatuse liige ei olnud sellest teadlik. Et kas ta siis käis ise raamatupidajaga õhtul salaja arvuti taga ja kirjutas need $1 miljardit "Raha ja pangaarved kontole" juurde? :-)