Wednesday, November 26, 2008

Slush - 4 (male, pokker või rulett)

Slush-i lõpu paneelis esines Leedu eduka IT ettevõtmise (GetJar) juht Ilja väga huvitava mõttega.
Kui ta oli ülikoolis ja õppis finantsjuhtimist, siis oli ta kindel, et ettevõtlus on MALE. Õpid selgeks reeglid, taktika ja mängu ja sa võidad kindlasti.

Peale seda kui ta oli mõnda aega äris töötanud, leidis ta, et äri on ikkagi POKKER. Reeglid on tähtsad, taktika on tähtis, aga paganama palju on ikka kinni õnnest.

Nüüd kus ta äri on saavutanud suure edu.... arvab ta, et äri üles ehitamine on RULETT. :-) Miks? Nad tegid oma 20 teenust, neil oli 200 mängu. Kõike natuke taheti, aga mingit suurt edu neist ei tulnud. Ja mis lõpuks nad tippu viis oli üks nende sisemiseks kasutuseks tehtud tehniline mängude testimise süsteem. "A utility". Nii, et ära pane välja palju panuseid, ära pane liiga suurt panust ühele numbrile. Jälgi kõiki variante ja võta välja võit.

Hmmmm...... ma vist olen veel seisukohal, et äri üles ehitamine on ikka POKKER.... aga mine sa tea ka.

Slush - 3

Slush 7
Mitme nädala jooksul enne Slushi oli värsketel startup-del võimalik saata Slush-i züriile enda äri-idee. Zürii valis välja neist 7 keda publikule esitleti ja lisaks lähevad piletirahad neist 2-e parima toetamiseks. Siin need 7, keda esitleti alustades 2-st minu arvates kõige põnevamast:

Siilein Research. Idee on kasutada mängimisele kulutatav aeg ja energia millekski kasulikuks. Ehk teha mänge, mille tulemusena sünnib midagi kasulikku. Näiteks on nad loonud mängu, kus peab kuulama teksti ja selle siis arvutisse sisestama. Sedasi saavad nad väga soodsalt pakuda kõne tekstiks tegemise teenust. Potentsiaali ideel on - hinnanguliselt kulutavad inimesed 9 miljardit tundi aastas pelgalt Solitaire mängimise peale.

Illme. Lahendada nohu, gripi ja teiste lihtsate aga ravimatute haiguste probleem. Idee sisuks ei ole mitte uus äge rohi vaid "if you cannot cure it you hide from it". Ehk vältida haigeid inimesi ja nakatusohtlikke kohti. Tehniliseks lahenduseks on kasutada inimeste poolt sots. võrgustikesse sisestatavat staatusinfot, otsida sealt viiteid haige olemise kohta, siduda see geograafilise asukohaga ja teha sellest järeldusi. Minu arust fantastiline idee! Lisaks nakkushaiguste levikule saab sots.võrgustike staatusinfo järgi igasugu huvitavaid järeldusi ja statistikat teha. Täiesti uus lähenemine.

Teised ideed:
"WhenWorld" - keskkond kus saavad olema kirjas kõigi uute toodete ja versioonide launch-mise ajad.
FPC - Food Price Comparison. Teha toidu hinnavaatlus.
Pot It! - Ühiste ostude korraldamise keskkond. Kasutusvõimalused alates mingite projekt-ürituste korraldamisest kuni kombaini ostmiseni.
Hila - Kohalike omavalitsuste sotsiaalvõrgustik. Ehk sait kus kodanikud saavad esitada pretentsioone mingi tänava augu vms. kohta.
Classic Explorer - Klassikalise muusika otsimiseks loodav keskkond ja süsteem.

Head ideed tulevad kui kohtuvad muu ala inimene ja (IT) tehnoloogia inimene! Illme-d teevad koos arst ja veebiarendaja. Siilein Research-i psühholoog ja progeja.

Tuesday, November 25, 2008

Slush - 2

Veel 2009-st ja majandusest.
Monty Wedenius, MySQL-i looja rääkis Slush-l, et ajad on küll globaalmajanduses rasked, aga pole head ilma halvata. Positiivne on see, et firmad otsivad kulude kokkuhoiuks võimalust ja kui sinu alustav ettevõte aitab neil seda teha, siis saad sa oma äri käima.

Mis on startup-i ja ka teiste ettevõtete juhtimisel põhilised. (Petteri Koponen Jaiku looja, Ilkka Paananen Sumea käivitaja, Sampo Karjalainen Habbo Hotelli looja)

Number üks on tiim! Hea tiim on see, mis on põhifaktor edu ja ebaedu vahel. Oma tiimi liikmed tuleb valida hoolikalt ja nad peavad tööd tegema südamega ja hoolikalt. Ettevõte peab enda töötajate eest hoolitsema, isegi kui ajad on halvad. Ka koondamist tuleb teha inimestest hoolides, siis aitavad töötajad ettevõttel rasked ajad üle elada. Küsisin paneelilt, et kas startup-i saab käivitada ka üksi ja kas peab kindlasti asutajate hulgas olema programmeerija. Üldiselt arvati, et koos on palju lihtsam ettevõtet käivitada, üksi on väga üksildane kui pole isegi kedagi kellega ideid arutada. Samuti on ise programmeerimine kasulik, sest vähendab kapitali kulutamise kiirust märkimisväärselt.

Rääkides aga siin ennast presenteerinud startup-dega ütleksin, et oluline ei ole programmeerija vaid oluline on, et ettevõtte põhikompetents on ettevõttes. Nii, et kui firma on sügavalt tehnoloogia startup, siis tasub programmeerijad endale palgata ja siis on ka asutajate sügavad tehnilised teadmised vajalikud. Kui aga oled lihtsalt internetti/IT-d kasutav ettevõtte kelle äri idee on hoopis muult alalt, näiteks muusika - www.orxter.com või juristiteenused, siis võib kogu IT sisse osta. Näiteks MicroLinki inkubaatori raames pakutava atraktiise startup pakkumise raames. :-)

Nii, et nr.2! Hoia oma põhikompetents enda juures, aga kõike mida saad, osta sisse ja ära tekita endale püsikulu töötajate näol.

Ja veel toodi välja väga tähtsad tõed:
- Ettevõtja põhiülesandeks on hoida ettevõte töös. Hoolitseda kasumi eest, aga ka lepingute, rahavoogude jms. eest, et jätkuks tööd ja leiba nii sulle kui ka töötajatele.
- Tee asju mida sinu kliendid vajavad. Näiteks mängukeskkonna looja Apaja investeeris terve aasta ja hulga raha, et luua oma mängijatele virtuaalmaailm. Nad unustasid küsida aga enne, et kas nende kliendid sellist keskkonda ka soovivad... selgus, et ei soovinud. :-(
- Tee asju, mis loovad väärtust. Kui teed asju, süsteeme, lahendusi, mis teevad elu lihtsamaks ja loovad aega siis sinu äri saab olema edukas.

Monday, November 24, 2008

Slush - 1

Üldist
Slush toimus Helsinkis, Korjaamol, 24.11. Parajasti siis kui Eestit ja Soomet tabas tohutu lumetorm. Korjaamo on vana trammide remonditöökoda mis toimib nüüd seminaride pidamise kohana ja muuseumina. Külalisi oli 400 ringis (täpselt ei lugenud). Üritus jagunes kahe saali vahel. Ühes räägiti startup-dest ja teises programmeerimisest ja tehnoloogiast. Mina kuulasin startup-e.

Sun
Sun oli Slush-i Platinum sponsor ja neil oli ka oma boks kus Startup Essentials programmi reklaamiti. Sun Startup Essentials on tänase seisuga käivitatud ka Põhjamaades ja Baltimaades ning MicroLink teeb startup-de toetamisel Sun-ga koostööd.

Majandus 2009
Risto Siilasmaa, F-Secure asutaja, tänane Nokia, Elisa, F-Secure nõukogu liige, investor ja ärimees esitas enda huvitava nägemuse globaalse majanduse seisust ja selle mõjust startup-dele.
Majanduslangus -> Odavamad aktsiad -> investoritel on väga palju häid võimalusi investeerida traditsioonilistesse firmadesse, sest nende risk/invest suhe on madal kuna nande aktsiad on odavad -> riskikapitali startup-dele ei jätku. Seega on ajad rasked ja kuigi kasvuettevõtlust vajatakse, siis kapitali neile eraldatakse vähe. Teisalt on kasvuettevõtteid hädasti vaja ja selleks on vajalikud startup-d, kellest siis kasvuettevõtted saavad. Seega on hädasti vaja, et startup-desse suhtutaks patriotismiga ja neid toetataks patriootlikult. Toetama peaksid valitsus, meedia läbi positiivse suhtumise, teised ettevõtted ja partnerid. Tema üleskutse oli: Tee oma ettevõte, investeeri ettevõtetesse, toeta teisi alustavaid ettevõtteid. Vahest võib see toetus olla ka natuke irratsionaalne ja majanduslikult mitte kõige optimaalsem.

Monday, November 17, 2008

Startup-i tarkvara programmeerimine - suur risk ja kulu?

Iga IT-ga seotud startup vajab tarkvara. :-) Oma tarkvaralist lahendust, mille peal enda uut teenust osutada. Kuigi tänapäevased arendusvahendid võimaldavad suhteliselt efektiivselt ja ruttu programmeerida on see siiski üks kallis ettevõtmine. Meie kogemus näitab, et ka suhteliselt vähese funktsionaalsusega e-teenus läheb korralikult ehk siis analüüs->arhitektuur->programmeerimine->testimine metoodikaga tehes maksma minimaalselt pool miljonit krooni. Pool miljonit tähendab, et koheselt on startup-i kasumiaruande põhivara amortisatsiooni real 16 000 kr/k kulu. Kui sellele lisada veel hädavajalik lisaarenduste ja toe kulu, siis tuleb arvestada 25 000 kr/k kuluga. Seda on ilmselt paljuvõitu olukorras kus tulusid veel ei ole või on plaan pakkuda teenust hinnaga "mõnikümmend dollarit kuus".

See on üks vastik probleem!

Kuidas lahendada?
Hetkel on ilmselgelt levinuimaks lahenduseks see, et tuleb kaasata omanikeringi üks programmeerija, ehk "hacker" nagu Y-Combinatoris teda kutsutakse. Hacker, kes esialgse tarkvara valmis teeb ja ka haldamisega tegeleb. Nii riskivad värsked ettevõtjad oma tööga ja mitte pangale panditud koduga. Samuti on nii programmeeritud tarkvara kliendisõbralik. Soovitav on nimelt, et programmeerija tegeleks ka klientidega ja saaks sedasi otsest tagasisidet enda loodud tarkvara kohta.

Laiemalt võttes on probleem selles, et startup-i puhul on vaja arendada tarkvara odavalt ja kiiresti. See tähendab, et:
- ei kirjutata analüüsi,
- ei disainita arhitektuuri,
- ei testita,
- ei dokumenteerita,
- programmeerijaid on üks või kaks,
- ei ole projektijuhti, ei ole müügimeest, ei ole pakkumist,
- ei ole lepingut,
- ei ole vastuvõtu akti, arveldust, raporteid.
Sellevõrra on arendus kiirem ja odavam. Kui aga osta tarkvara arendusfirmast, siis ei ole keegi nõus ostma tarkvara, mida ei ole testitud ja millel puudub dokumentatsiooni. Arendusfirmal on väga raske tarkvara teie jaoks kirjutada kui enne ei koostata mõlema poole jaoks korrektset ja kirjeldavat tarkvara analüüsi. Ostjana tahate arendusfirma valikul pakkujaid võrrelda, tahate pakkumist, vajate lepingut.

Me mõtleme inkubaatoris selle probleemi peale ja ma loodan lähinädalatel hea lahenduse välja pakkuda.

Tuesday, November 11, 2008

Soome!

Järgmine nädal saab lausa kaks korda Soomes käidud. :-) Kes veel ei ole registreerunud, siis 24.11 on Helsinkis Slush.

Enne seda on plaanis külastada Sun-i ja alustada nende Essentials programmiga koostööd startup-de toetamiseks.

Suomi on hyvä mesta!

Wednesday, November 5, 2008

Oma ärid ja oma lapsed

Peep Laja kirjutas oma blogis väga huvitava ja inspireeriva jutu rikastest, enesearendamisest ja raha teenimisest. Ma täiendaksin seda mõttekäiku kahe teesiga:

Oma äri alustamine on nagu laste tegemine.
Kui inimesed enne alustamist teaksid kui suureks sellest tulenev tööhulk paisub, millised probleemid sellega kõik kaasnevad, kui palju su elu muutub.... siis oleks inimkond ammu vastavalt siis pankrotti läinud või välja surnud.

Oma äri on nagu oma laps
Kui sa ikka ise oled tema heaks nii palju vaeva näinud, nii palju tööd teinud, nii palju enda elu muutnud, siis sa armastad teda elu lõpuni.

Homme, neljapäeval, on OpenCoffee....9:00 Mercados. Kahjuks ma vist sinna ei jõua. Lasteaias korraldati selleks ajaks isadepäeva hommikukontsert.